G.A.S. – Grip-Aim-Setup

G.A.S. – Grip-Aim-Setup

Grip

Jediné spojení mezi hráčem a golfovou holí je správné uchopení. Ovládnutí a kontrola golfové hole je dána jejím držením. Úroveň hráče lze často poznat jak drží golfovou hůl. 

Držení golfové hole věnuji značnou pozornost, protože je jedním z předpokladů úspěšné hry, umožňuje nám kontrolu úderu, zlepšení citového vjemu, dosažení pohyblivosti zápěstí a ovlivňuje rychlost úderu.

Při nácviku správného držení golfové hole budete muset překonat velký problém. Správné držení připadne každému nepřirozené. Ještě se nenašel nikdo, kdo by hned na poprvé optimálně uchopil golfovou hůl. Správné držení  golfové hole nám umožňuje nácvik optimální techniky úderu.

Špatné držení nám toto neumožní. Kvalitu úderu golfového míče ovlivňuje úroveň držení.

Jak silně držet golfovou hůl

Ten kdo drží hůl příliš pevně ztrácí cit a rychlost švihu. Přehnaně pevné až křečovité držení se může rozšířit na celé tělo tak, že se naprosto naruší koordinace pohybu a ten pak neodpovídá schopnostem hráče. Kdo drží hůl lehce, ale nepouští jí, prosadí svůj cit, sílu a harmonii. Vytváří svou psychickou důvěru a dává sám sobě nejlepší šanci.

Jednoduše si představte, že máte držet hůl tak, jako otevřenou tubu od zubní pasty. Nechcete přijít o tubu a a ni o pastu v ní. Snažíme se o stále stejné, neměnné sevření hole v průběhu celeho švihu. Od začátku do konce švihu musí být ruce spojeny a pracovat společně.

Časté chyby při držení hole

Golfová hůl je příliš v dlaních, což předstírá pocit kontroly a síly.

Pravá ruka je položena silně pod rukojetí (podhmat). „V“ mezi palcem a ukazováčkem směřuje příliš vpravo. Držení je pohodlné, ale má negativní vliv na hůl. 

Pravá paže je propnutá. „V“ mezi palcem a ukazováčkem směřuje vlevo. Levá ruka leží často vysoko na rukojeti, takže svalový polštářek levé dlaně přesahuje rokojeť. 

Ten je tlakovým bodem a měl by mít bezpodmínečně kontakt s rukojetí. Konec rukojeti by měl koukat z dlaně.

Abychom se vyvarovali chyb, doporučuji při nácviku používat zrcadlo, nebo vytvarovaný grip. Stanovte si též pevné pořadí, jak postupovat při nácviku uchopení hole. Toto by se pro Vás mělo stát rutinou.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *