Děti na golfu, aneb jak jsem začínal

Děti na golfu, aneb jak jsem začínal

Golf je opravdu hra na celý život a skvělý čas pro  společně strávený den s rodinou. Ale musíme si také uvědomit, že golf může také dětem způsobit horké chvilky. Tak jako PGA profesionálové poznali, není jednotná cesta, jak své dítě přivést a zapojit do golfu.  Je tu spousta aspektů, které rodič, ač golfista může udělat špatně, což poškodí další vztah ke golfu do budoucna.

V těchto řádcích, se snažíme nastínit  některá ANO a NE, které mohou pomoct k tomu, aby se vás potomek na golfu opravdu bavil. 

Legrace především

Jedno z hlavních pravidel, jak přivést dítě ke golfu je, že golf je hra. A když je to hra, má to být zábava. Jak pro děti, tak pro rodiče.

Nechte své dítě na golfu dělat to, co ho baví nejvíc. Pro některé je to nekonečné odpalování míčků na drivingu, nebo patování na greenu, zatímco jiní odpálí jeden kyblík, a chtějí jít plavat. Vězte, ani jedno není špatně. 

Nechte je, ať si stanoví své vlastní cíle. Pokud je budete vybírat Vy, dejte pozor na to jak vysoko jejich laťku nastavíte, aby z toho nebyly zbytečně flustrování a zklamaní. Je jedno, jaké cíle si Vaše dítě dá, ale vy jste tam od toho abyste je podporovali a pomáhali jim, k jejich dosažení. 

Mějte na paměti, že Vaše děti se učí od Vás a měli byste jim být tím nejlepším příkladem. Není překvapením, že dítě rodiče, který sedí na lavičce, křičí na ostatní hráče, trenéry bude jednou dělat to samé svým dětem. Proto je důležité, a je to jen a jen na Vás, dávat pozor a kontrolovat své emoce i při Vašem hraní a již od samého začátku seznamovat svého potomka  s golfovou etikou a pravidly. 

Investujete do výuky a vybavení

Je pravdou, že mnoho golfových šampionů, byli samouci. Lee Trevino je toho nejlepším příkladem. Ač ve Vašem dítěti je talent sebevětší, určitě pomůže také pravidelná příprava s PGA profesionálem. I když jste dobrým hráčem, lepší bude pokud bude Vašeho potomka trénovat někdo s dlouholetými zkušenostmi. Ne jen kvůli tomu, že zná  golf  „zleva  zprava“ ale také proto, že profesionální trenér má zkušenosti, čas a trpělivost. I Vaše dítě bude raději poslouchat a učit se od něj, než od Vás. To tak na světě je, a nebyli jste jiní ani Vy.  Profesionál také lépe vidí, na čem musí váš potomek pracovat, jelikož jej vidí pravidelně, ale ne denně jako Vy. 

Před desítky lety, kdy jsem začínal já, téměř všichni junioři hráli se zkrácenými pánskými holemi, tudíž tvrdost shaftu se pohybovala mezi firm až stiff. Tento aspekt poměrně brzdil výuku a progres juniorů, jelikož nešlo s holí „jen švihat“. 

Investujte proto do juniorského vybavení, nemusí to být všech 14 holí, ale postačí půlset, pár želez, patr a jedno dřevo. V porovnání s Vaším super driverem za 20 000 to není zas tak přemrštěná částka. Dítě se naučí o své hole starat. Nosit je, umívat, a bude se učit odpovědnosti za svou věc. Při výběru kontaktujte prodejce nebo profesionála, aby vám doporučil správnou kombinaci holí a délku shaftů především. Ne vždy se dá řídít věkovým rozmezím dle výrobce. 

Kdy je ten správný čas začít?

Jednou z častých otázek, které slýchám od svých klientů je, „kdy má mé dítě začít hrát golf?“ Na to je jedna jednoduchá odpověd. Kdykoliv projeví zájem. Ne každý projeví zájem tak brzy jako Tiger, ale vždyť stačí, když si dáte jednu jamku na zahradu, nebo patovací koberec na chodbu, a to by bylo, aby si toho vaše dítko nevšimlo. Jak zájem projeví, pořidte jim alespoň jednu hůl.

Kdybych měl na tuto otázku odpovědět konkrétně, řekl bych tak v šesti, sedmi. V tomto věku má dítě poměrně rozvinuté motorické schopnosti, a trocha pozornosti, nutnou k systematické výuce golfu. Ale…. Ve své golfové akademii mám i několik pětiletých dětí.

První lekce

První lekce by měla hlavně obsahovat bezpečnostní pokyny, kde má Vaše dítě stát a kde ne, proveďte ho golfovým areálem, nebo drivingem a ukažte vše potřebné. Také nezapomeňte na hlavní body etiky golfu.  Dále pokračujte v opravdu těch jednoduchých základních věcech. Nejprve několik cvičných švihů, při kterých vysvětlíte držení. Doporučuji basseball grip který dává švih, sílu a pocit držení hole. Pro větší doporučuji grip, kdy je všech deset prstů na holi, tzv. ten finger grip. Poté základní postoj, rozkročení v šířce ramen, rovná záda a následně předklonění. Předveďte několik volných švihů a dávejte pozor na tempo. Děti po Vás zopakují cokoliv. Budete překvapeni, jak rychle jim to půjde. Nechejte je například odehrát několik „děravých plastových míčů“ ať pocítí kontakt. Doufám, že to nebudou brát čtenáři „otcové“ osobně, ale děti nemají takový problém švihnout a trefit golfový míček jako dospělí. My moc přemýšlíme. O rovině, pozicích, úhlech, bunkru, vodě…………. Dítě si tam jen tak stoupne a hraje. Mohli bychom se od nich ledacos naučit. Za pokus stojí vzít dítě na pár jamek na hřiště. A pokud chtějí cestou zkusit pár ran, nebo patů, máte skoro vyhráno. Až budete starší, a Vaše děti vyrostou, budete na tyto chvilky vzpomínat více jak na své první birdie.

Jak je to začne bavit, a začnout míčky trefovat, budete jim chtít poradit, je čas vyhledat profesionála. 

Láska ke golfu je jedna z nejhezčích věcí, kterou můžete svému dítěti dát. Nejen kvůli tomu, že je to sport který budete moct dělat celý život společně, ale dá jim to od ranného věku příležitost poznávat skvělé nové lidi, vidět golfová hřiště po celém světě a užívat si života tou nejkrásnější hrou na světě. Přál bych všem, a nejen svých nejmladším žáčkům, aby měli maminku  jako já, která mě ke golfu přivedla v mých šesti letech a já díky její trpělivosti a podpoře mohu přivádět ke golfu další. Děkuji Mami………..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *